Donnerstag, 18. April 2013

Dëshira Haxhi: JEHONE BARDHESIE

 
JEHONE BARDHESIE !

Ne zemren e qiellit
sot kaq cuditshem lindi dielli
perkedhelur nga pafundesia e nje ujvare.
Fshehur rri ne gjirin e fjales tende !

Degjohet ajo melodi
kur kullon shkelqimin e qiellit
pike-pike petaleve te zemres sime...

Lirshmeria ne shpirt
bardhesi qe verbon pranveren
klithjeve pa ze te nje zgjimi te perjetshem .

Ndjenja te bardha perkundur ninullash !

S'humbas kohe
ne ndjekjen e strehezes se mendimeve te lira
dhe digjem cmendurise tende...

Kjo jehone
si pelerine e derdhur bardhesie
le te percjelle kryqezimesh si driten e shpreses...

Ulerimen e fundit,te lemerisur te ringjalljes.

(16-4-2014)

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen