Montag, 18. Dezember 2017

Haxhi Muhaxheri: ETA

Haxhi Muhaxheri

Eta

Eta ëshë vendi
ku bashkohen
lumenjt e jetës
atdheu ku rritet
përmasa e dashurisë

Eta mban emrin
zëri i universit
perendesha
që zemrat pushton
ilaçi që sheron
të gjitha sëmundjet
lehona që sisë i jep Lirisë
urdhëri i fsheht i Perëndisë
Itaka ime e Dashurisë

12 dhjetor 2017

Më prit

Haxhi Muhaxheri


MË PRIT

E dashur
Nesër 
Ne freskun e agut
Do të bëhem ajër
E me shpejtësi drite
Do të vij 
Lehtë lehtë
Pahetueshëm
Të futem
Për vrimë të çelësit
Në dhomen tuaj
Në shtrat
Në ty
E ta shijoj
Pllëmb për pllëmb
Bukurinë e Atdheut
Bashkë me melodinë
E Këngës së Psherëtimave

Nesër
Më prit zgjuar 
Princesha ime
Bashkë do ta pijmë
Kafenë e mëngjesit
Shoqëruar me lëng pjeshke
Llokum trëndafilash
E aromë djersësh
Neser... mos harro...

15.12.2017

Sonntag, 17. Dezember 2017

Relax mesnate

Alketa Maksuti Beqari

RELAX mesnate

Poezi nga Alketa Maksuti Beqari

Nuk mund ta heqësh kurrë shpirtin
Se me shpirtin ti jeton
Nuk mund ta shkulësh kurrë zemrën
Se me zemrën ti gjallon
Nuk mund të thuash kurrë nuk të dua
se çdo ditë dashuri kërkon
Nuk mund të flasësh kurrë pa ndjenja 
se ti ndjenjën përjeton
Nuk mund të premtosh pa u menduar
Se premtimi të lëndon
Nuk mund të braktisësh kurrë vetveten
Se me vetveten kuvendon:
Shpirtin,
Zemrën,
Dashurinë,
Ndjenjën,
Premtimin,
JETON..............

Sonntag, 10. Dezember 2017

Një poezi nga Haxhi Muhaxheri


Mbrëmë

Mbrëmë
atye ishe dhe ike,
e mua më zuri gjumi
në prehërin e vetmisë.

Mbrëmë 
kot trokita në derën tuaj,
në pëqafim 
iu hodhe heshtjës.

Mbrëmë
as zërin ta dëgjova moj,
e frymëzimet
i zuri acari.

Mbrëmë
nuk e di ç'dreqin pate,
por mua
diellin verbuar ma ke.

10 dhjetor 2017

Sonntag, 23. Juli 2017

Tri poezi nga Veron Hoxhaj

Poeti Veron Hoxhaj

RRUGËTOJ MBI VARG

Mbi rërën e nxehtë të shkretëtirës
rrugëtoja me këmbët zbathur,
më digjnin sa dhembja s'durohesh
dhe buzët si thela më ishin plasur.

Dhëmbija sa vinte s'durohesh,
dhe qaja thërrisja mama
mamaja e vuajtura e shekullit 
ish larg shumë larg, dhe nuk me dëgjonte mua,

Një pikëz uji kërkoja,
të më sillnin atje në shkretëtirë
dhe hiqesha si zhaba un zvarre
me trupin e thar dhe te pire.

Ndër grimcat e rërës bardhoshe,
të hapura në fushën gjerë
sytë me krijonin ylbere
dhe loti pikonte i mjerë.

Gjeta një pemë gjelbëroshe,
dhe hëngra nga fletët e saj
të me sillnin energji pak te shpirtit,
të vija te takoja mamanë.

Të tharta si laboti japrakut,
me shije në erë shkretëtire
i haja gjethet e pemës,
si kaprolli i vetëm nëne hije.

Vazhdova un rrugën makabër
dhe dola ne token e but,
ku gjeta burime dhe pllaja
thëngjinj pllaka dhe gur.

I shkruajta pllakat me radhe
poezi te trishta mallëngjimi
Për nënën babën e hallin
ne degë me këndonte bilbili.BABËZIA TE NJERIU

Si kërcu, mbi lum rrugëtojmë,
Sonte jemi nesër shkojmë,
Stres për dit pa gjumë për nate,
Për te shkreten ton kafshate.

Babëzia te njeriu, 
Si hanxhar shpirtin e griu,
Tkurret zgjatet si tërkuzë
Rrinë fëmijët hundë e buze,

Fukarai dhe popullsia,
S'kanë të han as gjizë te shtëpia,
Kjo është jeta po të duash,
S'u bën vonë se ti do vuash.

Del ne rrugë, e del ne shkalle,
Lip po deshe ha dhe dhallë,
Shko dhe lutu për lëmosh,
Prapë te ngelet barku bosh.

Rruge e keqe është babëzia,
Si shushunja kurative te kutia,
Qe rron me gjakun njeri,
Soj nga i pa fryri njeri MALLENGJIM

Mbi nje degez trendafili,
Po mendon zogu folene,
Nga e lindi neneza zoge,
Nga atje ku kish Atdhene.

Ciceroj dhe rrahu krahet,
Ju afruan dhe zogj te tjere,
Bashk me motra dhe vellezer,
Fluturuan mbi atmosfere.

Kur pan vendin dhe Atdhene,
Cicerimat nuk pushonin,
Rrihnin krahet te gezuar,
Lart mbi re mallin tregonin.

Tri poezi nga Jahe Fida

Poeti Jahe Fida

Me pushkë këngës ne ja thona!

Baj kujdes o t’shitoft zana
Sill në mendje historinë
Vend i shqipes k’tij i thona
Mos ma prekë Shqipërinë!

Se për besë ndizet stralli
Tymë e flakë digjet mali
Ky është vendi Skënderbeut
Trimat i dalin zot atdheut!

As pas shpine mos godisni
Mos përdorni as tradhëtar’
Keqas fare do degëdiseni
Mos haroni ju të marë!

Se për besë ndizet stralli
Do ju djegim  për së gjalli
Trimat vdesin si me le
Për vatan e për atdhe!

Baj kujdes o t’shitoft zana
Jemi stërnip të Skenderbeut
Me pushkë kangës ne ja thona
Këngën ja kushtojmë atdheut!

Tiranë, 18.03.2016Ku l’shon dielli rreze t’arta!

Ku l’shon dielli reze t’arta
ku  rrethu vendi me kreshpa
ku kerkon me qef me shkue
Ku shtrihen te bukurat bjeshka
Ku t’freskon freskia ballin
Ku ke qef te shohesh malin
Ku krenar ndjehesh vertet
Ne valbone, ma t’bukrin vend!

Ku nise uji qelibare,si kristali i kulluar
Ku fershellen uji ne zall
Ku trimnise bukur kenduar
Ku jane bjeshkte qe i qujn t’neme
Qe ne fakt qofshin t’bekuar
Ku  degjohen blegerim qingji
Dhe ku dashi tund kembore
N’veri t’vendit  ne t,bukurat kreshpa
Ne luginen, ne Valbone!

Ku te presin fytyre qeshur
T’ka lezet dhe buka, kripa
Ku shendrin filxhani kafes
Ku t’urojne : tungjatjeta
Ku ka bese shqiptarie
Kujt i k’ndojne bilbilat, zanat
Ku i ka hije burit e fmijse
Ne Valbone, n’zemer t’malsise!

Atje shkova u mahnita
Pash djemt porsi lisa
Pash turista nga çdo ane
Nga shqiperia, nga europa
I degjoj
a duke thane:
U kenaqa, u çudita
Eshte ajo qe kam endruar
Nuk po ngopem, duke shikuar!

Tiranë, 17.08.2015Me mere ne krahe shqipe…!

Me mere ne krahe shqipe, te pergjerohem
Me ty bashke te nise fluturimit, te sodisim
Ne maje kreshpash, mbi male te lartesohem
Ne çdo pellemb , vendin e shqipes te shetisim...

Te bukuren natyre te shohim, te shijoj
Te ulemi shtruar dhe ne vend me gur
Se shqipja eshte vend me te medhenje heroj’
Me histori te ndritur me plote krenari, plot nur...

Te shoh femijet pas fluturave te turren
Duke mbledhur lule, duke bere kurrore
Duke lozur, te qeshur ashtu ne te tyren
A  ne shkoll, duke shkuar me çanta ne dore...

Dhe bagetine te shohim shtruar ne kullote
Çobanin te shohim, dashin me kembore
Te degjojme bilbilin kur kenges ja thote
Me zogjte e tjere, se bashku ne korr...

Po te lutem shqipe me ço ne çdo vend
Ku ka dhe shqipje , ne çdo cep te ti’
Te perulem thell, e kam me tere mend
Se dheu i shqipes eshte  plote embelsi’

Dhe nje lutje kam per ty shqipe sot
Dua syte e tu te mi huazosh
Asgje s’dua te me fshihet, te me  iki kot
Tek “Lulat e voçer” dua te me çosh...

Nese s’kam gje tjeter atyre me u dhene
Dua t’i takoj t’ju jap perqafim
Dhe pse per buke e di do me thone
E ne shpirt do te ndjej trishtim

Lotin do ju mare, buzeqeshje t’ju fal
me lotin e tyre do mbush shpirt
me njerzit e mire te ndaj dhimbjen mal
e le te trembim  a shporrim ligesit’


Tiranë,  07.12.2015


  
Me valet e drinit…!

Fryni era malit
Dhe freskoi fushen
Fshatit perkedhel ballin
Dhe thellenxes gushen!

Fryni era malit
Solli historine
Ne vater t’dibranit
Shtroi krenarine !

Erdhi nga Hinoska
Nga gryka Radikes
Vjene nga Veleshica
Dhe nga Kater Gryket

Fryni era malit
Nga fusha Korrabit
Embel u nderthuaren
Me eren e zallit!


Fryni era malit
Dibren e pershkoj
Me valet e Drinit
Dibres i kendoj!

Tiranë, 13.10.2015

Donnerstag, 8. Juni 2017

Mentir Thaqi: NË DITËN E LINDJES...

Poeti Mentor Thaqi


Mentor Thaqi 

M´FALNI JU LUTEM PËR T´METAT E MIA
(Në ditën e lindjes sime, qyshë m´pat thanë Nana Li)

Lutjen sot nuk po di si t´ua drejtoj
o të dashunit e mi

a n´gjuhë malli,
a n´giuhë dhimte,
a n´guhë shprese,
për gjuhë gëzimi, kohë s´po kam

Jam ra "mazunë" me vetveten,
ka Faqelibri i Sheqerbregut po m´paralajmëron
për 52 katërstinore
e unë ende n´hamëndje,
paj, mbi 200 stinë bre

Bile, m´shkoi mëndja t´a kthej ndryshe shifren
se 25-in e kam dashur e joshur
e për pak ndryshim s´bahet nami

Po ani de, po ju thëm,
m´falni për sertllinë,
për mosdurimin n´ngutje
apo mosshpejtimin n´durim,
për ligështimin fizik,
zbehjen mendore,
animin kah i dobëti e jo i ligu ...
ah, po bre
m´falni për të tana t´metat
se jam kështu si jam
e ju t´uajin m´keni

Paj, nëse e teprova,
respekti juaj ka faj,
ai dhe vetëm ai

në rregull ... falëmeshëndet
nga unë i lazdruari për sot,
deri n´mot

7- 8 Qershor 2017