Dienstag, 26. März 2013

Liman Zogaj: ANEMIA E BUZQESHEJEVE

 
ANEMIA E BUZQESHEJEVE

Me bukur
do te dukeshin
yjet me ylber
a-vetetimat nene diell.

Duke e pertypur
me dhembet e thyer
mjerimin e Malsise trime
buzqeshja ime merr anemi.

Ne laboratorin e shpirtit
acidi i ka djege eprovetat
qe i doja si oaze
per lulet e pranverave.

S ka as breg
qe i ndane
as ure qe i bashkon
lotin dhe Buzeqeshjen.

OtoRinoLaringologu:
-Jan shkrumuar
telat e zerit
as bubullimat si degjon me.

Anemi edhe Buzeqeshja ime
ne kete kohe
pagjakesia vret
ne Dasmat e vonuara.

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen