Samstag, 2. April 2011

Pjeter Zefi: SOFRA POETIKE

Pjeter Zefi

SOFRES POETIKE

U mblodhem rreth nje sofre
Gjithe miq e dashamire
T'u ngjate jeta moter
...
Ju njerez zemermire

Ju ngado ku vini
Mbi shpine a keni halle
Ketu ju pushton gezimi
Gjeni familje te madhe

Mbi sofer e shpalosur
Krejt harta e kesaj bote
Plot mjalte e sheqerosur
Jeni pjese e nje torte

Nga çdo kend i globit
Ju sillni veç behar
Dhe akullin e dhjetorit
E shkrini ne sofer te pare

Me nje shterngim dore
Bashke me zemer te madhe
Me vargje korr fitore
Me fjalen hidhet valle

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen